Four Teams Headed to 2019 OM State Competition

OM States

Eleven teams from Moon Area School District (MASD) competed in the Western PA Odyssey of the Mind (OM) Tournament on Saturday, March 2, 2019, at Keystone Oaks, and four teams will advance to the state competition this weekend. 

Odyssey of the Mind is an international problem-solving competition where students use their creativity and logic to answer a variety of long-term and spontaneous problems. 

Teams were entered from all ages, from primary division to high school division.  Four teams earned an opportunity to advance to the state finals held in the Poconos on Saturday, April 6, 2019. 

The following teams will be competing in April at the state tournament:

HS Team 1High School

Moon Area High School

Team #5069 Problem 3 – Third Place

  • Zach Gribben
  • Olivia Estright
  • Bella Mollica
  • Jenna Puhalla
  • Alexandra Rhoads
  • Kathryn Gribben
  • Joe Palmer

 

HS Team 2Team #5069 Problem 1 – Second Place

  • Lucie Steimetz
  • Riley Graham
  • Isabella Gayoso
  • Madison Foster
  • Melina Krawchick
  • Shannon Melton
  • Emma Patton

 

 

 

 

MS Team 1Middle School

Moon Area Middle School

Team #13742 B Problem 3 – Second Place

  • Teodora Bikowski
  • Finley Egal
  • Owen Kairys
  • Pratham Singh
  • Haleigh Ferencuha
  • Harry Leonard
  • Samarth Mandani

 

 

Brooks Team 1Elementary 

J.H. Brooks

Team #44234 Problem 4 – Third Place

  • Vaughn Hollowood
  • Logan Powers
  • Launa Powers
  • Sophia Patton
  • Max Harkins
  • Ava Harkins
  • Jackson Wieland

 

In addition, the following teams also participated in the regional competition:

 

MS Team 2Middle School

  • Shree Bhanushali 
  • Chloe Cunningham 
  • Rylee Gherelin 
  • Lilah Gherelin 
  • Kayla Hiemstra 
  • Nithiya Kaarthi 
  • Gianna Mosca 

 

 

  • MS Team 3Grace Baker
  • Dante Mancino
  • Lucia Palmer
  • Jacob Puhalla
  • Laura Saber
  • Sunita Shields
  • Alexander Stern

 

 

  • MS Team 4Ben Fogle
  • Emma Foremsky
  • Kaveri Guduru
  • Nishu Mallikarjun
  • Aarav Surapanini
  • Dexter Thomas
  • Max Thomas

 

 

  • MS Team 3Finn Emmerling (Brooks – 3rd Grade)
  • Caroline Fogle (Brooks – 3rd Grade)
  • Luna Emmerling
  • Bridget Fogle
  • Piper Morris

 

 

 

Elementary Team 1Elementary

Allard Teams

  • Charlie Gross
  • Nicholas Packard
  • Enzo Reilsono
  • Rocco Reilsono
  • Jonathan Stevens
  • Alex Wegrecki

 

 

  • Elementary Team 2Logan Ellis
  • Danny Haas
  • Becca Lenigan
  • Shannon Lenigan
  • Malley Seevers
  • Mathilda Stein




Back to School News      Print News Article